2018 Oscar Nominations: Get Out, Three Billboards and Shape of Water

Jordan Samuel Jordan Samuel
Expert Contributor
January 23rd, 2018

Content Editor, Film Critic and Writer for ComiConverse.com, the Founder and co-host of the official Nerdcast Network Podcast

2018 Oscar Nominations: Get Out, Three Billboards and Shape of Water
Headlines
0

2018 Oscar Nominations: Get Out, Three Billboards and Shape of Water

Oscars

It's that time of the year again, and 2018's Oscars nominations have all been revealed from the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Marking the 90th anniversary of the biggest night in Hollywood, with the nominations hosted by the Tiffany Haddish (Girls Trip) and Andy Serkis (War for the Planet of the Apes. Last year in the film world has been insane, with various projects being called masterpieces. As the industry pushed for diversity and female empowerment, allowing the Oscar season to be filled with grandiose films, celebrating one of the best years in the medium.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri was the front-runner for major award shows, winning big at the 2018 Golden Globes and SAG Awards. Lead actress France McDormand and Sam Rockwell have been nominated for awards at this years Oscars. Joined by Gary Oldman for his role in Darkest Hour, pushing him in the contest for the best performance alongside Allison Jarney in ice-skating biopic I, Tonya in respective categories. Award frontrunners Call Me By Your Name and The Shape of Water are both up in the Best Picture race, alongside Darkest Hour, and shouldn't be counted out of the Best Picture race.

MORE NEWS FROM THE WEB

Jordan Peele was nominated for original screenplay, with the brilliant Greta Gerwing nominated for her standout hit Lady Bird. Both directors are looking to win big with their debut pictures, all pushing the envelope for upcoming talent in the industry. Christoper Nolan finally gets his Oscar nod for Best Director, for his war epic Dunkirk, pushing him further into the top ranks in Hollywood.

Cinematographer Rachel Morrison became the first woman ever to be nominated for the Best Cinematography award, with costar Mary J. Blige nominated for supporting actress. Mery Streep got a nod for her impressive performance in The Post (her 21st Oscar nomination overall). Hugh Jackman's final Wolverine performance Logan, took home a writing nod (the first superhero film to be nominated), alongside fellow genre cousin Wonder Woman.

you can read the full list of 2018 Oscar nominations below!!

Best Picture

Call Me By Your Name; Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito

Darkest Hour; Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski

Story continues below

Dunkirk; Emma Thomas and Christopher Nolan

Get Out; Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. and Jordan Peele

Lady Bird; Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O’Neill

Phantom Thread; JoAnne Sellar, P.T. Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi

The Post; Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger

The Shape of Water; Guillermo del Toro and J. Miles Dale

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri; Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh

Best Director

Dunkirk, Christopher Nolan

Get Out, Jordan Peele

Story continues below

Lady Bird, Greta Gerwig

Phantom Thread, P.T. Anderson

The Shape of Water, Guillermo del Toro

Best Actor

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Gary Oldman, Darkest Hour

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Best Actress

Sally Hawkins, The Shape of Water

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

Best Adapted Screenplay

Call Me By Your Name, James Ivory

The Disaster Artist, Scott Neustadter and Michael H. Weber

Logan, James Mangold, Scott Frank, and Michael Green

Molly’s Game, Aaron Sorkin

Mudbound, Virgil Williams and Dee Rees

Best Original Screenplay

The Big Sick, Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani

Get Out, Jordan Peele

Lady Bird, Greta Gerwig

The Shape of Water, Guillermo del Toro and Vanessa Taylor

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh

Best Supporting Actor

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress

Mary J. Blige, Mudbound

Allison Janney, I, Tonya

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water

Shape of Water

Best Original Song

“Mighty River”, Mudbound; Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson

“Mystery of Love”, Call Me By Your Name; Sufjan Stevens

“Remember Me”, Coco; Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez

“Stand Up For Something”, Marshall; Diane Warren, Lonnie R. Lynn and Diane Warren

“This Is Me”, The Greatest Showman; Benj Pasek and Justin Paul

Best Animated Feature

The Boss Baby, Tom McGrath and Ramsey Naito

The Breadwinner, Nora Twomey and Anthony Leo

Coco, Lee Unkrich and Darla K. Anderson

Ferdinand, Carlos Saldanha

Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart

Best Original Score

Dunkirk, Hans Zimmer

Phantom Thread, Johnny Greenwood

The Shape of Water, Alexander Desplat

Star Wars: The Last Jedi, John Williams

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell

Best Cinematography

Blade Runner 2049, Roger A. Deakins

Darkest Hour, Bruno Delbonnel

Dunkirk, Hoyte van Hoytema

Mudbound, Rachel Morrison

The Shape of Water, Dan Laustsen

Best Costume Design

Beauty and the Beast, Jacqueline Durran

Darkest Hour, Jacqueline Durran

Phantom Thread, Mark Bridges

The Shape of Water, Luis Sequeira

Victoria & Abdul, Consolata Boyle

Best Sound Editing

Baby Driver, Julian Slater

Blade Runner 2049, Mark Mangini and Theo Green

Dunkirk, Richard King and Alex Gibson

The Shape of Water, Nathan Robitaille and Nelson Ferreira

Star Wars: The Last Jedi, Matthew Wood and Ren Klyce

Best Sound Mixing

Baby Driver, Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis

Blade Runner 2049, Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth

Dunkirk, Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo

The Shape of Water, Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier

Star Wars: The Last Jedi, David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson

Best Makeup and Hairstyling

Darkest Hour, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick

Victoria & Abdul, Daniel Phillips and Lou Sheppard

 Wonder, Arjen Tuiten

Dunkirk

Best Live-Action Short

DeKaleb Elementary, Reed Van Dyk

The Eleven O’Clock, Derin Seale and Josh Lawson

My Nephew Emmett, Kevin Wilson, Jr.

The Silent Child, Chris Overton and Rachel Shenton

Wantu Wote/All of Us, Katja Benrath and Tobias Rosen

Best Animated Short

Dear Basketball, Glen Keane and Kobe Bryant

Garden Party, Victor Caire and Gabriel Grapperon

Lou, Dave Mullins and Dana Murray

Negative Space, Max Porter and Ru Kuwahata

Revolting Rhymes, Jakob Schuh and Jan Lachauer

Best Visual Effects

Blade Runner 2049, John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover

Guardians of the Galaxy Vol. 2, Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick

Kong: Skull Island, Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus

Star Wars: The Last Jedi, Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould

War for the Planet of the Apes, Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist

Best Film Editing

Baby Driver, Paul Machliss and Jonathan Amos

Dunkirk, Lee Smith

I, Tonya, Tatiana S. Riegel

The Shape of Water, Sidney Wolinsky

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Jon Gregory

Best Production Design

Beauty and the Beast – Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer

Blade Runner 2049 – Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola

Darkest Hour – Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer

Dunkirk – Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis

The Shape of Water – Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin

Blade Runner 2049

Best Documentary Short

Edith + Eddie, Laura Checkoway and Thomas Lee Wright

Heaven is a Traffic Jam on the 405, Frank Stiefel

Heroin(e), Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon

Knife Skills, Thomas Lennon

Traffic Stop, Kate Davis and David Heilbroner

Best Documentary Feature

Abacus: Small Enough to Jail, Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman

Faces Places, Agnès Varda, JR and Rosalie Varda

Icarus, Bryan Fogel and Dan Cogan

Last Man in Aleppo, Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen

Strong Island, Yance Ford and Joslyn Barnes

Best Foreign Language Film

A Fantastic Woman (Chile)

The Insult (Lebanon)

Loveless (Russia)

On Body and Soul (Hungary)

The Square (Sweden)

(Visited 154 times, 1 visits today)

Comments are closed.

Yes No